BLOG

Zastara

Zastara predstavlja jedan o temeljnih pravnih instituta obveznog prava temeljem kojega protekom vremena prestaje pravo da, neka osoba koja ima ovlaštenje, zahtijeva od druge osobe ispunjenje obveze. Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze. Sud se neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao, što znači da sud na zastaru ne pazi po službenoj dužnosti već dužnik mora uložiti prigovor zastare kako bi iskoristio taj pravni institut. 

4
min za pročitati
Zastara

Zastara predstavlja jedan o temeljnih pravnih instituta obveznog prava temeljem kojega protekom vremena prestaje pravo da, neka osoba koja ima ovlaštenje, zahtijeva od druge osobe ispunjenje obveze. Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze. Sud se neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao, što znači da sud na zastaru ne pazi po službenoj dužnosti već dužnik mora uložiti prigovor zastare kako bi iskoristio taj pravni institut. 

Tijek zastare – kad teče zastara

Zastara po Zakonu o obveznim odnosima počinje teći od dospijeća obveze odnosno od prvog dana poslije dana kad je vjerovnik imao pravo zahtijevati ispunjenje obveze, a ako se obveza sastoji u tome da se nešto ne učini, da se propusti ili trpi, zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je dužnik postupio protivno obvezi. Zastara nastupa kad istekne posljednji dan zakonom određenog vremena.

Rokovi zastare – vrijeme potrebno za zastaru

Opći rok zastare prema Zakonu o obveznim odnosima je 5 godina dok zastara tražbina povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim razdobljima iznosi 3 godine.

Zastara prava iz kojeg proistječu povremene tražbine iznosi 5 godina računajući od dospjelosti najstarije neispunjene tražbine (iznimka: pravo na uzdržavanje određeno zakonom). Ukoliko uzmemo u obzir obveze koje proizlaze iz trgovačkih ugovora zastara međusobnih tražbina iz trgovačkih ugovora ili ugovora koje sklopi trgovac i osoba javnog prava iznosi 3 godine. Zastara tražbina zakupnine i najmnine iznosi 3 godine. Kod vanugovornih i ugovornih odnosa koji se tiču naknade štete zastarni rokovi su 3 godine od saznanja za štetni događaj, dok je objektivni rok 5 godina od trenutka kad se sami štetni događaj dogodio. Zastara tražbina naknade štete nastale povredom ugovorne obveze zastarijeva za vrijeme određeno za zastaru te obveze;

Kad uzmemo u obzir zastara naknada štete prouzročene kaznenim djelom, zastara nastupa kad istekne vrijeme određeno za zastaru kaznenog progona ako je to duži rok dok prekid odnosno zastoj zastare kaznenog progona dovodi do prekida, zastoja zastare zahtjeva za naknadu štete. 

Zastara redovnih tražbina kao što su npr. naknada za struju, plin, vodu, čistoću a koje se koriste za potrebe kućanstva iznosi 1 godina dok pravne osobe nisu zaštićene na ovaj način. 

Zastara tražbina utvrđenih pred sudom ili drugim nadležnim tijelom iznosi 10 godina dok sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina. 

Zastoj i prekid zastare

Zastara ne teče odnosno postoji zastoj proteka vremena zastare u slijedećim situacijama:

  • između bračnih drugova,
  • između roditelja i djece dok traje roditeljsko pravo,
  • između štićenika i njegova skrbnika te upravnog tijela socijalne skrbi za trajanja skrbništva i dok ne budu položeni računi,
  • između osoba koje žive u izvanbračnoj zajednici, dok ta zajednica postoji,
  • za vrijeme mobilizacije, u slučaju neposredne ratne opasnosti ili rata za tražbine osoba na vojnoj dužnosti,
  • za tražbine koje imaju osobe zaposlene u tuđem kućanstvu prema poslodavcu ili članovima njegove obitelji koji zajedno s njim žive, sve dok taj odnos traje,
  • za sve vrijeme za koje vjerovniku nije bilo moguće zbog nesavladivih prepreka sudskim putem zahtijevati ispunjenje obveze.
  • za naknadu štete prouzročene kaznenim djelom kad nastupe razlozi za zastoj kaznenog postupka.

Zastara ponovno počinje teći nakon prestanka prethodno navedenih razloga za zastoj, vrijeme zastare nastavlja teći uračunavajući prethodno proteklo vrijeme zastare. Također u vrijeme zastare računa se i vrijeme koje je proteklo u korist dužnikovih prednika.

Prekid zastare

Zastara se prekida svakim priznanjem duga učinjenim od strane dužnika kao i podnošenjem tužbe te svakomdrugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine. Ako dođe do odustanka, odbacivanja, odbijanja tužbe ili zahtjeva smatra se da nije bilo prekida. Ako je tužba protiv dužnika odbačena zbog nenadležnosti suda ili kojega drugog uzroka koji se ne tiče biti stvari, pa vjerovnik ponovno podnese tužbu u roku od 3 mjeseca od dana pravomoćnosti odluke o odbacivanju tužbe, smatra se da je zastara prekinuta prvom tužbom. Zastara se prekida i podnošenjem tužbe u kaznenom smislu te nastupom razloga za prekid kaznenog postupka radi nknade štete prouzročene kaznenim djelom. 

Dužnik ima pravo na odricanje od zastare ali se to pravo ne može koristiti prije nego što protekne vrijeme određeno za zastaru. 

Trebate stručnu pravnu pomoć?

Ukoliko imate pitanja ili vam je potrebna naša stručna podrška slobodno nas kontaktirajte.