U hrvatskom pravnom sustavu, prekršaji predstavljaju lakša kažnjiva djela koja obično podliježu blažim sankcijama od kaznenih djela. Najčešće vrste prekršaja uključuju:
- Prometne prekršaje (npr. vožnja pod utjecajem alkohola, prekoračenje brzine)
- Prekršaje protiv javnog reda i mira
- Prekršaje obiteljskog nasilja
- Carinske prekršaje
- Gospodarske prekršaje
Razlika između prekršaja i kaznenih djela
Prekršaji se smatraju manje ozbiljnima, što rezultira blažim sankcijama. Prekršajni postupak je brži i jednostavniji od kaznenog postupka. Moguće sankcije za počinitelje prekršaja uključuju:
- Novčane kazne
- Kazne zatvora
- Mjere upozorenja (opomena, uvjetna osuda)
U slučajevima obiteljskog nasilja, razlika između prekršaja i kaznenih djela može biti nejasna, a odluku o kvalifikaciji radnje donosi policija ili državno odvjetništvo.
Prava okrivljenika i oštećenog
U prekršajnom postupku, okrivljenik ima pravo na:
- Braniti se sam ili uz pomoć branitelja po vlastitom izboru (odvjetnika)
- Korištenje vlastitog jezika
- Razgledanje spisa i upoznavanje s dokazima
- Pravo na sporazumijevanje
Oštećeni također ima prava, uključujući pravo na opunomoćenika i mogućnost da bude ispitivan kao svjedok o prekršaju i pretrpljenoj šteti.
Ako počinitelj prekršaja plati novčanu kaznu, smatra se da se odriče prava na prigovor, a postupak se neće voditi. Uz pravovremeno plaćanje kazne, moguće je plaćanje nižeg iznosa u odnosu na visinu izrečene kazne, a koje se smatra plaćanjem kazne u cijelosti.
Kako prijaviti prekršaj?
U slučaju vrijeđanja, ponižavanja, nasilja ili napada, prekršaj se može prijaviti policiji ili državnom odvjetništvu. Prijavu možete izvršiti anonimno putem aplikacije “MUP – Sigurnost i povjerenje” (Preuzmite aplikaciju). Proces prijave uključuje:
- Fotografiranje ili snimanje događaja (poželjno s geografskim koordinatama)
- Slanje fotografije ili snimke centralnom portalu MUP-a.
Policija će odmah procijeniti prijavu i poduzeti potrebne mjere.
Kako se žaliti na prekršaj?
Pisani prigovor treba dostaviti nadležnom prekršajnom sudu u roku od osam dana od primitka prekršajnog naloga. Prigovor se podnosi putem policijske uprave koja je izdala nalog, u dva istovjetna primjerka. Preporučuje se angažiranje odvjetnika s iskustvom u prekršajnim postupcima za kvalitetnu pripremu obrane.
Pravovremenim angažmanom odvjetnika, prava okrivljenika i oštećenog bit će adekvatno zaštićena, a stranka će biti bolje pripremljena za sve faze postupka.