BLOG

Uzdržavanje (alimentacija) djeteta: Sve što trebate znati

Uzdržavanje djeteta je pravo koje proistječe iz djetetova prava na životni standard. Roditelji su dužni osigurati potrebna sredstva za prehranu, odjeću, obrazovanje i zdravlje djeteta, čak i ako su lišeni roditeljske skrbi. Kada je roditelj dužan plaćati uzdržavanje (alimentaciju)? Prema Obiteljskom zakonu, roditelj koji živi s djetetom obavlja jednaku roditeljsku skrb kao i onaj koji […]

4
min za pročitati

Uzdržavanje djeteta je pravo koje proistječe iz djetetova prava na životni standard. Roditelji su dužni osigurati potrebna sredstva za prehranu, odjeću, obrazovanje i zdravlje djeteta, čak i ako su lišeni roditeljske skrbi.

Kada je roditelj dužan plaćati uzdržavanje (alimentaciju)?

Prema Obiteljskom zakonu, roditelj koji živi s djetetom obavlja jednaku roditeljsku skrb kao i onaj koji plaća alimentaciju. Uzdržavanje djeteta ima prednost pred drugim obvezama, uključujući uzdržavanje bračnog ili izvanbračnog partnera.

Kako ostvariti alimentaciju?

Postoji nekoliko načina za ostvarivanje prava na uzdržavanje:

  • Dogovor između roditelja: Moguće je postići sporazum o zajedničkoj roditeljskoj skrbi.
  • Sudska odluka: Ako se roditelji ne slažu, sud će donijeti odluku o uzdržavanju.

Trajanje i visina uzdržavanja

Roditelji su obvezni uzdržavati maloljetnu djecu, kao i punoljetnu djecu tijekom školovanja. Minimalni iznosi uzdržavanja ovise o dobi djeteta:

  • Do 6 godina: 17% prosječne neto plaće
  • Od 7 do 12 godina: 20% prosječne neto plaće
  • Od 13 do 18 godina: 22% prosječne neto plaće

Za 2024. godinu, iznosi su:

  • Do 6 godina: 195,16 eura
  • Od 7 do 12 godina: 229,60 eura
  • Od 13 do 18 godina: 252,56 eura

Što učiniti ako roditelj ne plaća alimentaciju?

Neplaćanje alimentacije je zakonski sankcionirano. Roditelj s kojim dijete živi može pokrenuti ovrhu. Također, postoji pravo na privremeno uzdržavanje u visini od 50% zakonskog minimuma ako obveznik ne ispunjava svoju obvezu.

Zaključak

U slučaju neispunjavanja obveza, preporučuje se angažiranje iskusnog odvjetnika za savjetovanje. Pravilna pravna procedura je ključna za zaštitu prava djece.

Trebate stručnu pravnu pomoć?

Ukoliko imate pitanja ili vam je potrebna naša stručna podrška slobodno nas kontaktirajte.