BLOG

Sklapanje ugovora u praksi: Važnost, načela i nadležnost

Ugovor je dvostrani pravni posao koji nastaje suglasnim očitovanjem volje dvaju ili više ugovornih strana.

4
min za pročitati
Sklapanje-ugovora_Odvjetnički ured Šarušić iz Zagreb

Sklapanje ugovora predstavlja najčešći način reguliranja pravnih odnosa u različitim granama prava, uključujući obvezno, obiteljsko, nasljedno, stvarno i radno pravo. Svaka od ovih grana prava karakterizira se svojim specifičnim tipovima ugovora, čineći proces sklapanja ugovora ključnim elementom u definiranju i uređenju međusobnih prava i obveza ugovornih strana.

Autonomija volje – temeljno načelo sklapanja ugovora

Autonomija volje je temeljno načelo koje upravlja procesom sklapanja ugovora. U skladu s ovim načelom, stranke imaju slobodu odlučivanja o svim aspektima sklapanja ugovora: hoće li sklopiti ugovor, s kim će ga sklopiti, kada će to učiniti, kao i o sadržaju i obliku ugovora. Međutim, u procesu sklapanja ugovora postoje i određena ograničenja; primjerice, odredbe ugovora ne smiju biti u suprotnosti s Ustavom Republike Hrvatske, prisilnim zakonima i općeprihvaćenim moralnim normama društva.

Kada je ugovor sklopljen?

Ugovor je sklopljen u trenutku usuglašavanja volja stranaka o bitnim sastojcima ugovora te nakon što su očitovale svoju volju usmjerenu ka sklapanju ugovora. Očitovanje volje usmjereno ka sklapanju ugovora može se izvršiti na više načina, riječima, usmeno, pismeno te drugim znacima ili ponašanjima iz kojih se s dovoljnom dozom sigurnosti može zaključiti namjera sklapanja ugovora. Također, ugovori se mogu sklapati i distancijski te putem raznih oblika komunikacije, uključujući i digitalnu.

Što su sastojci ugovora?

Što se smatra bitnim sastojcima ugovora razlikuje se ovisno o vrsti ugovora koji se sklapa. Tako će kod ugovora o kupoprodaji bitni sastojci biti predmet i cijena, kod ugovora o zajmu, trajanje zajma i predmet zajma. Kod nekih ugovora bitni sastojci propisani su zakonima ili drugim propisima. Nije potrebno da se stranke usuglase oko svih sastojaka ugovora već samo oko onih bitnih a koji su to bitni sastojci ugovora ovisi od toga bez kojih od tih bitnih sastojaka ugovor ne bi mogao egzistirati. Najčešće su bitni sastojci ugovora: rok, cijena, predmet, uvjet, stranke, garancije, ispunjenje određenih uvjeta te oni uvijek ovise o vrsti ugovora.

Sklapanje ugovora - Mario Šarušić - Odvjetnički ured

Zašto je važan trenutak sklapanja ugovora?

Trenutak sklapanja odnosno perfekcije ugovora važan je iz više razloga. Trenutkom perfekcije nastaju prava i obveze stranaka ugovora te od tog trenutka se više ne može odustati od ugovora bez snošenja pravnih posljedica. Trenutkom perfekcije počinju teći i rokovi vezani za ugovor i ispunjenje obveza. Najčešće, trenutak kada ponuditelj primi izjavu o prihvaćanju ponude ponuditelja predstavlja trenutak perfekcije ugovora ali valja voditi računa i o činjenici je li se radi o ugovoru kod kojeg su obje stranke nazočne ili ne.

Kod nekih ugovora kao što je primjerice ugovor o zakupu, izjava o prihvaćanju ponude se može dati i prešutno odnosno, nakon isteka ugovora o zakupu ukoliko zakupoprimac nastavi koristiti zakupljenu stvar te plaćati zakupninu a zakupodavac se tomu ne protivi, prešutno se smatra da je sklopljen novi ugovor o zakupu neodređenog trajanja  a što je regulirano u izričitoj odredbi članka 546 Zakona o obveznim odnosima.

Nadležnost kod sklapanja ugovora

Važnu stavka kod određivanja mjesne nadležnosti kod sporova vezanih uz ugovore predstavlja i mjesto sklapanja ugovora. Opće pravilo je da je ugovor sklopljen u mjestu gdje su se ugovaratelji nalazili u trenutku sklapanja. U slučaju kad je ugovor sklopljen među nenazočnim strankama onda se smatra da je ugovor sklopljen na onom mjestu gdje je boravište ponuditelja, odnosno gdje ponuditelj ima svoje sjedište. Sukladno načelu autonomije volje, stranke imaju pravo ugovoriti primjenu prava na određeni ugovor. Mjesto sklapanja ugovora ima posebnu važnost kod ugovora s međunarodnim elementom obzirom da će od mjesta sklapanja ugovora ovisiti primjena prava što može imati posljedice i po materijalno pravo koje se primjenjuje.

Iako posljedice ugovora najčešće stupaju na snagu samim sklapanjem ugovora ipak postoje i ugovori čija se primjena može odgoditi putem dodavanja odgodnih odnosno suspenzivnih uvjeta u ugovor. Suspenzivni uvjeti mogu biti različiti: mogu ovisiti od trećih osoba, odobrenja određenih tijela javnih vlasti kao i suglasnosti banaka ili dobivanja različitih dozvola.

Ugovorima se mogu dodati i uvjeti koji imaju raskidni odnosno rezolutivni učinak. Nastupom takvih uvjeta ugovor se raskida i prestaje njegovo važenje odnosno počinju važiti pravne posljedice raskida ugovora.

Važnu ulogu u vremenskoj dimenziji važenju ugovora imaju rokovi koji često mogu predstavljati bitan sastojak ugovora od kojega ovisi trenutak stupanja na snagu pravnih učinaka ugovora kao i važenje ugovora.

Zaključak

Ugovori predstavljaju temeljni način uređivanja pravnih odnosa među fizičkim i pravnim osobama te mogu imati veliki utjecaj na život i poslovanje. Kako biste osigurali da vaša prava i interesi budu zaštićeni prilikom sklapanja ugovora važno je imati stručnu pravnu podršku.

Trebate stručnu pravnu pomoć?

Ukoliko imate pitanja ili vam je potrebna naša stručna podrška slobodno nas kontaktirajte.