BLOG

Razvod braka

Ukoliko vaš brak ne funkcionira te želite pokrenuti postupak razvoda braka važno je informirati se o pravima i obvezama koje proizlaze iz razvoda braka. Posebice je važno upoznati se s pravilima i posljedicama koje razvod braka ima u slučaju kada bračni drugovi imaju maloljetnu djecu.

4
min za pročitati
Razvod braka

Ukoliko vaš brak ne funkcionira te želite pokrenuti postupak razvoda braka važno je informirati se o pravima i obvezama koje proizlaze iz razvoda braka. Posebice je važno upoznati se s pravilima i posljedicama koje razvod braka ima u slučaju kada bračni drugovi imaju maloljetnu djecu. Stoga, u slijedećem tekstu ćemo se pozabaviti zakonskim pravilima koja uređuju razvod braka.

Odredbe Obiteljskog zakona o razvodu braka.

Razvod braka može tužbom zahtijevati jedan bračni drug, a oba bračna druga prijedlogom za sporazumni razvod braka. Muž nema pravo na tužbu radi razvoda braka za vrijeme trudnoće žene te sve dok njihovo dijete ne navrši godinu dana života. Pravo na podnošenje tužbe radi razvoda braka ima i osoba lišena poslovne sposobnosti u dijelu koji se odnosi na strogo osobna stanja.

Kada će sud razvesti brak?

  1. ako oba bračna druga predlažu razvod braka na temelju sporazuma,
  2. ako utvrdi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni ili,
  3. ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana.

Sporazumni razvod braka kad bračni drugovi imaju zajedničku djecu.

Bračni drugovi koji imaju zajedničku maloljetnu djecu dužni su prije pokretanja sudskog postupka radi razvoda braka sudjelovati u obveznom savjetovanju pred Hrvatskim zadovom za socijalni rad. Svrha obveznog savjetovanja je upoznavanje bračnih drugova s mogućnosti da se prethodno uključe u obiteljsko odnosno bračno savjetovalište, upoznavanje s pravnim i psihosocijalnim posljedicama razvoda braka, upućivanje u dobrobit djeteta prilikom donošenja odluka u brakorazvodu te izrada plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi. Ako se bračni drugovi namjeravaju razvesti na temelju sporazuma dužni su sastaviti plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi. Ako ne sastave plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi do okončanja obveznog savjetovanja, bračni drugovi su dužni pristupiti prvom sastanku obiteljske medijacije, osim u slučajevima propisanim zakonom. Bračni drug koji ne pristupi prvom sastanku obiteljske medijacije ne može podnijeti tužbu za razvod braka.

Bračni drugovi koji imaju zajedničku maloljetnu djecu prijedlogu za sporazumni razvod braka dužni su priložiti:

  1. izvješće o provedenom obveznom savjetovanju (ne smije biti starije od šest mjeseci od dana kada je okončano obvezno savjetovanje)
  2. plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi

Tužba za razvod braka kad bračni drugovi imaju zajedničku djecu.

Tužba radi razvoda braka kad bračni drugovi imaju zajedničku maloljetnu djecu može sadržavati prijedlog:

  1. s kojim će roditeljem dijete stanovati i o načinu ostvarivanja roditeljske skrbi,
  2. o ostvarivanju osobnih odnosa djeteta i roditelja s kojim dijete neće stanovati i
  3. o uzdržavanju djeteta.

Sud nije vezan prijedlogom bračnih drugova koji se tiče načina ostvarivanja roditeljske skrbi i uzdržavanja. Ako nisu predložili uređivanje pitanja, sud će po službenoj dužnosti donijeti odluke o tim pitanjima. Uz tužbu radi razvoda braka kad bračni drugovi imaju maloljetnu djecu tužitelj je dužan priložiti izvješće o provedenu obveznom savjetovanju prije razvoda braka. Ako su bračni drugovi iz pokušali postići sporazum o zajedničkoj roditeljskoj skrbi u postupku obiteljske medijacije, uz tužbu za razvod braka dužni su priložiti i potvrdu obiteljskog medijatora o pokušaju postizanja sporazuma. Izvješće o obveznom savjetovanju ne smije biti starije od šest mjeseci od dana kad je okončano obvezno savjetovanje.

Kada nije obvezno mirenje ili obiteljska medijacija u postupku razvoda braka:

Obiteljska medijacija nije obavezna ukoliko stručni tim centra za socijalnu skrb ili obiteljski medijator procjeni da zbog obiteljskog nasilja nije moguće ravnopravno sudjelovanje bračnih drugova u medijaciji, ukoliko su jedan ili oba bračna druga lišeni poslovne sposobnosti (a nisu u stanju shvatiti značenje i pravne posljedice postupka ni uz stručnu pomoć), ukoliko su jedan ili oba bračna druga nesposobni za rasuđivanje ili ukoliko bračni drug ima nepoznato prebivalište i boravište. Također neće tražiti mirenje i medijaciju kad u braku nema zajedničke maloljetne djece.

Tužba za razvod braka

Stvarna nadležnost za odlučivanje u postupcima razvoda braka prema Zakonu o parničnom postupku dana je Općinskim sudovima koji sude u prvom stupnju, te se slijedom toga njima podnosi tužba radi razvoda braka. Tužba radi razvoda braka kao i drugi podnesci ima svoj obvezni sadržaj te mora sadržavati:

– naziv suda,

– ime i prezime i prebivalište stranaka,

– osobni identifikacijski broj (OIB) stranaka,

– naznaku predmeta spora,

– sadržaj izjave

– potpis podnositelja te

– priloge

U slučaju da bračni drugovi imaju zajedničko maloljetno dijete, u tužbi za rastavu braka bračni drug može predložiti s kojim će roditeljem dijete stanovati, odnosno predložiti način ostvarivanja roditeljske skrbi, kao i način na koji će se ostvarivati osobni odnosi djeteta i roditelja s kojim dijete neće stanovati te visinu uzdržavanja djeteta. Također, mogu se priložiti i svi dokazi i činjenice na kojima roditelj, odnosno bračni drug temelji svoje zahtjeve i prijedloge, a to su npr. rodni listovi djece, vjenčani list supružnika itd.

Sudski razvod braka

Postupci koji se vode radi razvoda braka mogu biti iznimno stresni i u njima se može dogoditi mnogo nepredviđenih stvari, stoga je u slučaju da se nalazite u takvoj situaciji, iznimno važno imati stručnu pravnu podršku kako bi ostvarili maksimum svojih prava  koje pruža Obiteljski zakon.

Trebate stručnu pravnu pomoć?

Ukoliko imate pitanja ili vam je potrebna naša stručna podrška slobodno nas kontaktirajte.