BLOG

Naplata potraživanja: Razumijevanje sudskih i izvansudskih postupaka

Prilikom poslovanja i običnog života često se javlja problem nelikvidnosti pravnih i fizičkih osoba. Stoga su naši klijenti često u situaciji da traže stručnu pravnu podršku u naplati svojih potraživanja.

4
min za pročitati
Naplata-potraživanja_Odvjetnički ured Šarušić iz Zagreb

Zakonski okvir koji regulira naplatu potraživanja je strogo reguliran te slijedom toga proces naplate potraživanja može biti iznimno složen i dugo potrajati.

Nakon što je potraživanje potvrđeno ovršnom odlukom naplata potraživanja može se izvršiti sudskim ili izvansudskim putem.

Naplata potraživanja izvansudskim putem

Izvansudskim putem potraživanje se može naplatiti podnošenjem Zahtjeva za izravnu naplatu novčane tražbine Financijskoj agenciji Republike Hrvatske. Kako bi podnijeli zahtjev za izravnu naplatu morate popuniti obrazac, uplatiti predujam te vaše potraživanja mora biti ovršivo. Potraživanje je ovršno kad postoji ovršna odluka suda, ovršna nagodba, ovršna odluka upravnog tijela, ovršna nagodba upravnog tijela, ovršna nagodba postignuta u postupku mirnog rješenja spora, zadužnica, bjanko zadužnica, ovršni nalog za plaćanje HRT-a, europski ovršni naslov, europski platni nalog te obračun poslodavca o neisplati dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine.

Pored podnošenja Zahtjeva za izravnu naplatu, izvansudski se potraživanje može naplatiti i putem izravnih pregovora odnosno mirenja i arbitraže sa suprotnom stranom gdje je posebice izražena uloga odvjetnika koji vam svojim stručnim savjetima i zastupanjem može pomoći da naplatite potraživanje uz što manje troškova i truda.

Izvandsudski se potraživanje može naplatiti i putem podnošenja prijedloga za ovrhu temeljem vjerodostojne isprave koje u prvom stupnju rješavaju javni bilježnici te se u slučaju podnesenog prigovora tek ulazi u ovršni postupak. Ukoliko se vaše potraživanje temelji na određenom poslovnom ili drugom odnosu, te ukoliko posjedujete vjerodostojnu ispravu, možete podnijeti prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave općinskom sudu mjesno nadležnom za predmetnu tražbinu koji će potom taj prijedlog uputiti javnom bilježniku na rješavanje.

Naplata potraživanja - Mario Šarušić - odvjetnički ured

Što je vjerodostojna isprava propisano je Ovršnim zakonom u članku 31:

Vjerodostojna isprava je, prema ovom Zakonu, račun, mjenica i ček s protestom i povratnim računima kad je to potrebno za zasnivanje tražbine, javna isprava, izvadak iz poslovnih knjiga, po zakonu ovjerovljena privatna isprava te isprava koja se po posebnim propisima smatra javnom ispravom. Računom se smatra i obračun kamata.

Naplata potraživanja sudskim putem

Sudskim putem se potraživanje može naplatiti u ovršnom postupku. Ovršni postupak započinje podnošenjem prijedloga za ovrhu temeljem ovršne isprave ili vjerodostojne isprave. Ovršnim zakonom u članku 23 propisano je  što se smatra ovršnom ispravom:

  1. ovršna sudska odluka i ovršna sudska nagodba,
  2. ovršna nagodba iz članka 186.a Zakona o parničnom postupku
  3. ovršna odluka arbitražnog suda
  4. ovršna odluka donesena u upravnom postupku i ovršna nagodba sklopljena u upravnom postupku ako glase na ispunjenje novčane obveze, ako zakonom nije drukčije određeno,
  5. ovršna javnobilježnička odluka i ovršna javnobilježnička isprava,
  6. nagodba sklopljena u postupku pred sudovima časti pri komorama u Republici Hrvatskoj te nagodba sklopljena u postupku mirenja u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje postupak mirenja,
  7. druga isprava koja je zakonom određena kao ovršna isprava.

U pravilu se ovrha nad novčanim sredstvima provodi putem zahtjeva za izravnu naplatu gdje se na pojednostavljeni i ubrzani način može naplatiti potraživanje. Podnošenje zahtjeva za izravnu naplatu je i preduvjet sudskog namirenja potraživanja.

Ukoliko dužnik nije solventan i nema dovoljno financijskih sredstava može se pokrenut postupak ovrhe nad nekretninama i pokretninama koje se prodaju putem sudske prodaje.

Prijedlog za ovrhu nad nekretninom podnosi se onom sudu na čijem području se nekretnina nalazi. Ovrha na nekretnini provodi se zabilježbom ovrhe u zemljišnoj knjizi, utvrđenjem vrijednosti nekretnine, prodajom nekretnine i namirenjem ovrhovoditelja iz iznosa dobivenoga prodajom. Prodaja nekretnine obavlja se elektroničkom javnom dražbom. Elektronička javna dražba počinje objavom poziva na sudjelovanje u elektroničkoj javnoj dražbi.

Prijedlog za ovrhu nad pokretninama podnosi se onom sudu na čijem se području, prema naznaci u prijedlogu za ovrhu, one nalaze. Ukoliko nije poznato mjesto gdje se pokretnine nalaze  mjesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište ili, podredno, boravište ovršenika fizičke osobe odnosno sjedište ovršenika pravne osobe.

Nemogućnost naplate potraživanja kao i poteškoće prilikom naplate predstavljaju jako čestu pravnu situaciju kod koje je potrebno specifično stručno znanje i iskustvo kako bi se zaštitili imovinski interesi klijenata. Stoga, ukoliko se nađete u ovakvoj situaciji važno je imati kvalitetne pravne savjete i podršku kako bi cijeli proces protekao u skladu s vašim interesima.

Trebate stručnu pravnu pomoć?

Ukoliko imate pitanja ili vam je potrebna naša stručna podrška slobodno nas kontaktirajte.