BLOG

Izvanredni otkaz ugovora o radu

Ukoliko ste u situaciji da trebate izvanredno otkazati ugovor o radu zbog toga što su vaši poslovni odnosi duboko narušeni da je daljnji nastavak suradnje nemoguć, u slijedećih nekoliko redaka ćemo vam pobliže objasniti na koji način Zakon o radu regulira izvanredni otkaz ugovora o radu i koji su to uvjeti koji moraju biti zadovoljeni kako bi izvanredni otkaz bio zakonit. 

4
min za pročitati
Izvanredni otkaz

Ukoliko ste u situaciji da trebate izvanredno otkazati ugovor o radu zbog toga što su Vaši poslovni odnosi duboko narušeni da je daljnji nastavak suradnje nemoguć, u slijedećih nekoliko redaka ćemo vam pobliže objasniti na koji način Zakon o radu regulira izvanredni otkaz ugovora o radu i koji su to uvjeti koji moraju biti zadovoljeni kako bi izvanredni otkaz bio zakonit. 

Člankom 116 Zakona o radu propisano je kako poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

U navedenoj odredbi propisano je kako povreda obveza iz radnog odnosa mora biti osobito teška npr. fizički sukob, vrijeđanje itd. ili mora postojati neka druga važna činjenica slijedom čega nastavak radnog odnosa više nije moguć.  Navedene okolnosti u odluci o otkazu treba obrazložiti te se suprotnoj strani treba dati prilika da se očituje o okolnostima radi kojih se otkazuje ugovor. 

U kojem se roku može dati izvanredni otkaz ugovora o radu?

Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji. Nakon isteka roka od 15 dana više nije moguće otkaz izvanredno otkazati zbog te okolnosti. 

Koji su neopravdani razlozi za izvanredni otkaz ugovora o radu?

Nije opravdan razlog za otkaz ugovora o radu:

  • privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede,
  • podnošenje žalbe ili tužbe, odnosno sudjelovanje u postupku protiv poslodavca zbog povrede zakona, drugog propisa, kolektivnog ugovora ili pravilnika o radu, odnosno obraćanje radnika nadležnim tijelima državne vlasti,
  • obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili u dobroj vjeri podnošenje prijave o toj sumnji odgovornim osobama ili nadležnim tijelima državne vlasti.

Ukoliko ste u situaciji da trebate izvanredno otkazati ugovor o radu, važno je savjetovati se s pravnim stručnjakom koji će vam omogućiti da proces otkazivanja prođe što brže i efikasije te da bude u skladu s zakonom.

Trebate stručnu pravnu pomoć?

Ukoliko imate pitanja ili vam je potrebna naša stručna podrška slobodno nas kontaktirajte.