Društvo s ograničenom odgovornošću pruža poduzetniku pravnu osobnost i entitet preko kojega može legalno poslovati i zaštititi osobnu imovinu nositelja udjela, obzirom da nositelji udjela ne odgovaraju za obveze društva svojom vlastitom imovinom čime se stvara stabilna pravna osnova za poslovanje. U sljedećem tekstu ćemo pokušati objasniti temeljne aspekte i prednosti postojanja društva s ograničenom odgovornošću te postupak osnivanja d.o.o. i j.d.o.o.
Osnivanje društva s ograničenom odgovornošću
Osnivanje društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) predstavlja početni korak za sve poduzetnike koji žele započeti poslovanje u Hrvatskoj. Društvo s ograničenom odgovornošću je trgovačko društvo u koje jedna ili više pravnih ili fizičkih osoba uplaćuju poslovne udjele u unaprijed dogovorenom temeljnom kapitalu. Poslovni udjeli ne moraju biti jednaki. Osnivač može kod osnivanja društva preuzeti više poslovnih udjela. Najniži iznos temeljnog kapitala je 2.500,00 EUR dok nominalni iznos poslovnog udjela ne može biti manji od 10,00 EUR. Ukupan iznos svih poslovnih udjela mora odgovarati iznosu temeljnog kapitala društva. Društvo se osniva na temelju ugovora kojega sklapaju osnivači (društveni ugovor). Svi osnivači moraju potpisati društveni ugovor koji se sklapa u obliku javnobilježničkog akta ili privatne isprave koju potvrdi javni bilježnik. Javnobilježnički akt ili privatna isprava koju potvrdi javni bilježnik mogu biti sastavljeni putem sredstava elektroničke komunikacije i u elektroničkom obliku.
Osnivanje Jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću
Društvo koje ima najviše pet članova i jednog člana uprave može se osnovati na pojednostavnjeni način (jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću). Za takvo osnivanje društva moraju se koristiti obrasci zapisnika koje sastavlja javni bilježnik, a koji se mogu pronaći kao prilozi Zakonu o trgovačkim društvima. Popunjeni obrazac zapisnika vrijedi kao popis članova društva, popis osoba ovlaštenih da vode poslove društva te sadrži izjavu kojom član uprave prihvaća imenovanje. U svemu ostalome na takav se zapisnik na odgovarajući način primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima o društvenom ugovoru, odnosno izjavi o osnivanju. Najniži iznos temeljnog kapitala društva je 1,00 EUR, a najniži nominalni iznos poslovnog udjela 0,10 EUR. Društvo mora imati zakonske rezerve u koje mora unijeti četvrtinu iznosa dobiti društva iskazane u godišnjim financijskim izvješćima umanjene za iznos gubitka iz prethodne godine. Zakonske rezerve smiju se upotrijebiti: za povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva, za pokriće gubitka iskazanog za godinu za koju se podnose godišnja financijska izvješća ako nije pokriven iz dobiti prethodne godine i za pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu ako nije pokriven iz dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima za godinu za koju se podnose.
Prednosti društva s ograničenom odgovornošću
Glavna prednost društva s ograničenom odgovornošću je ograničena odgovornost za obveze što znači da nositelji udjela ne odgovaraju za obveze društva svojom imovinom, ali postoje iznimke i u tom slučaju. Osim same ograničene odgovornosti, d.o.o. i j.d.o.o. imaju pojednostavljen prijenos vlasništva gdje je dopušteno trgovati poslovnim udjelima bez pretjeranog formalizma te na taj način osigurati kontinuitet poslovanja društva. Samo poslovanje je olakšano i ubrzano, obzirom kako se društvo može baviti velikim brojem djelatnosti te samim time ima i lakše poslovanje i financiranje te olakšan pristup stjecanju kapitala. Unutarnja struktura društva s ograničenom odgovornošću je također pojednostavljena te društvo može imati više direktora što znači da unutarnja struktura društva može biti relativno slobodno uređena i prilagođena poslovnim potrebama. Prednost j.d.o.o. je prvenstveno u jednostavnosti osnivanja i niskim početnim troškovima obzirom kako je temeljni kapital i visina udjela u odnosu na d.o.o. višestruko smanjen te stoga olakšana početna faza poslovanja i funkcioniranja j.d.o.o.
Razlika između d.o.o. i j.d.o.o.
Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.): ima najviše pet članova i jednog člana uprave a najniži iznos temeljnog kapitala je 1,00 EUR, dok je najniži nominalni iznos poslovnog udjela 0,10 EUR.
Temeljni kapital i poslovni udjeli u društvu moraju glasiti na pune iznose eura i moraju se odmah uplatiti. Društvo mora imati zakonske rezerve u koje mora unijeti četvrtinu iznosa dobiti društva iskazanoj u financijskim izvješćima umanjene za gubitak iz prethodne godine.
Zakonske rezerve smiju se upotrijebiti na propisani način i to za: 1. povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva, 2. pokriće gubitka iskazanog za godinu za koju se podnose godišnja financijska izvješća ako nije pokriven iz dobiti prethodne godine i 3. pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu ako nije pokriven iz dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima za godinu za koju se podnose.
Društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.): nema limite oko broja članova društva i uprave. D.o.o. se osniva sklapanjem društvenog ugovora u obliku javnobilježničke isprave ili davanjem izjave pred javnim bilježnikom u obliku javnobilježničkog akta – ako se radi o osnivanju društva na daljinu bez punomoćnika tada se koriste obrasci ugovora ili izjave. U slučaju d.o.o. najniži iznos temeljnog kapitala je 2.500,00 EUR, dok nominalni iznos poslovnog udjela ne može biti manji od 10,00 EUR. Prije upisa društva u sudski registar svaki osnivač mora uplatiti najmanje četvrtinu uloga za preuzeti poslovni udio koji uplaćuje u novcu, a ukupni iznos svih uplata u novcu ne može biti manji od jedne četvrtine temeljnog kapitala, osim ako zakonom nije drugačije propisano. Ulog u novcu mora se u cijelosti unijeti u roku od godine dana od dana upisa društva u sudski registar. Osnivač koji nije uplatio ulog za preuzeti poslovni udjel odgovara za obveze društva osobno i solidarno sa svim drugim osnivačima koji nisu uplatili uloge za preuzete poslovne udjele do visine neuplaćenog temeljnog kapitala. Osim toga ulog u društvo može se unijeti ulaganjem stvari i prava u cjelini prije upisa društva u sudski registar, ali takav ulog nije dopušten kod osnivanja trgovačkog društva na daljinu.
Poslovno savjetovanje
Ukoliko Vam je potrebna stručna pravna podrška kako bi ste započeli svoje poslovanje ili Vam je potrebna pomoć kako biste osnovali društvo koje će biti prilagođeno Vašim poslovnim potrebama, važno je pronaći stručnu osobu koja ima relevantno iskustvo i koja Vam može pomoći kako biste pronašli najbolji model koji udovoljava Vašim potrebama.